Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy

Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy

Wiele ludzi się pyta, jaką pralkę kupić, aby się nie psuła? Można odpowiedzieć przewrotnie na dwa sposoby. Psują się te, których się nie używa oraz pralki dobrych marek typu Siemens, AEG na poziomie 4-5 tys. złotych. Są to pralki typowo na zamówienie, importowane.

Prawdę mówiąc, innej odpowiedzi oczekujemy. I ten artykuł wyjaśni wszelkie wątpliwości oraz naprowadzi nas, co kupić i za ile. Przy okazji obalimy kilka mitów.

Wpierw, aby dokonać dobrego zakupu, należy sobie uświadomić, że w pralce chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i stosunek ceny do jakości i bezawaryjności.
Co nam z pralki, która jest bezawaryjna jak beznadziejnie pierze i tylko czekamy, aż się zepsuje, aby mieć wymówkę, by się jej pozbyć. 

Grupy potrzeb, jakie można wydzielić to:

  • Jakość Prania, interesujące nas programy
  • Prędkość wirowania
  • Wielkość wsadu
  • Rodzaj wsadu
  • Wygląd, wymiary
  • Cena

Jakość Prania, interesujące nas programy​

Przede wszystkim zacznijmy jakich programów potrzebujemy. Jedni lubią szybkie dobre pranie na 15 min inni godzinne, to są rzeczy bardzo ważne. Jednak większość z nas chce unikać programów na dwie godziny. Też interesujące są programy dedykowane do rodzajów prania typu obuwie, odzież sportowa czy pościel jest to istotne, ponieważ często mamy problem jak to uprać. Należy zwracać pilną uwagę na skuteczność prania. Na szczęście producenci mają obowiązek informowania o tym klientów na karcie danych pralki.
Kolejną ważną rzeczą, o której się zapomina to, w czym pierzemy. Czy to są kapsułki, proszek a może tylko płyny? Z kapsułkami i proszkami to jest sprawa prosta, wystarczy mieć pralkę. W przypadku prania tylko płynami należy mieć przegrodę do prania zasadniczego dla płynów. Często jednak się zdarza, że jest przegroda tylko na proszek. W takim efekcie dochodzi do sytuacji, że wlewamy płyn do prania zasadniczego. On nam ścieka od razu, a nasza praleczka zaczyna od wstępnego. Efekt ? Pranie słabo wyprane, poniżej naszych oczekiwań. Pamiętajmy, jak używamy płynów do prania, to potrzeba przegrody dla płynów do prania zasadniczego.

Prędkość wirowania

W sklepach tylko do tego sprowadzają się sprzedawcy, aby określić czy z pralki wyciągniemy suche pranie. Natomiast temat jest troszkę bardziej rozbudowany. Przy takich samych obrotach w różnych pralkach uzyskujemy różną efektywność wirowania. Warto dlatego zobaczyć w danych technicznych informację Klasa skuteczności prania jest ona tak samo klasyfikowana jak energooszczędność.

Powodem różnic jest to, że pralki mają różne średnice bębnów i są inne siły odśrodkowe. Najlepiej mieć pralkę z dużą średnicą bębna. Wysokie obroty staną się bez znaczenia jeżeli wyciągniemy tak pomięte pranie, że chce się płakać przy prasowaniu. Zamiast tego lepiej mieć praleczkę, z której wystarczy przysłowiowo strzepać podkoszulek i jest wyprostowany.
W sklepach często jest to dobry sposób, aby nas naciągnąć na droższą pralkę, niż nam jest potrzebna tylko dlatego, że ma wyższe obroty.
Pragmatycznie jest prać do 1000 obrotów, to jest granica, gdzie jest mało prasowania i nasze drogocenne ubrania są zachowane w dobrym stanie, gdzie są coraz droższe. Powyżej faktycznie uzyskamy bardziej suche pranie, ale nasze ubrania cierpią i pralka też. Często zbiorniki są takie same w pralkach na 1000 obr czy na 1400 obr tylko żywotność skracamy i narażamy się na ewentualną wymianę łożysk, a to szybki sposób na uszczuplenie naszego portfela. Kolejnym ruchem marketingowym, jaki idzie za wyższymi obrotami to inne technologie silników. Nazywa się inwentorowymi, czyli bezszczotkowymi chwali się je za bezawaryjność i to jest kuszenie nas niczym Ewy przez węża.

Patrząc na fakty, postawione naprzeciw nam, silniki bezszczotkowe są bezawaryjne. Takie stosowano w pralkach naszych dziadków, rodziców, tylko kondensator się wymieniało raz na 15 lat, ale miały jedną dużą wadę, przez którą się przestało używać to beznadziejna jakość prania i tylko jeden bieg obrotów. Teraz mamy nowe technologie i aby, regulować prędkość obrotową silników tego typu służą nam falowniki. Falowniki w przemyśle nawet małych silników o takich mocach jak w pralkach są droższe niż cała nasze urządzenie.
Podsumowując, mamy innowacyjną technologię w bardzo niskiej cenie efekt jest kiepski. W bazie danych prowadzoną w naszym serwisie jednoznacznie widać, że jest to bardzo awaryjne i drogie w serwisie. Pralki z tego typu rozwiązaniami są wieku do 5 lat a naprawy są na poziomie 50-70% wartości nowej pralki. Więc jak jest nam zbędne, mieć więcej obrotów niż 1000 obrotów unikamy silników inwerterowych. Moim zdaniem lepiej mieć silnik szczotkowy i żyć bez tych problemów i kosztów.

Wielkość wsadu

Jeżeli chodzi o wsad, dobrze jest mieć go jak najwięcej, w opłacalny sposób. Najczęściej jest to 5 kg. Stara sprawdzona zasada ładowność pralki, to ładujemy ½-⅓ pojemności. W dodatku ilość wsadu najczęściej odnosi się do prania mokrego, co powoduje, że wkładamy koło 2 kg ubrań na jedno pranie. Faktycznie mało wiec lepiej mieć większy wsad. Taki wybór odwdzięczy się nam w postaci bezawaryjności i dobrze wypranych ubrań. Lepiej jest wydać na większą ładowność niż na wymianę łożysk. Jednak można zjeść ciastko i mieć ciastko. Wiedzieć należy, że wsad odnosi się do obrotów maksymalnych. Obrazując — mamy ciężką kołdrę, krojenie jej na pół odpada, więc zmniejszamy obroty i bez przeciążenia wkładamy do pralki.

Rodzaj wsadu

Pralki dzielimy na ładowane od góry lub od przodu.

W przypadku ładowanych od góry wybór się bardzo upraszcza. Tu sugeruje Pralki marki Whirlpool i electrolux. Te dwie marki są najlepiej zaprojektowane i jednocześnie popularne, efekt jest taki, że z serwisem i częściami jest u nich prosto. Natomiast jeżeli jest jakaś okazja i różnica w cenie, jest na poziomie 400 zł to warto zaryzykować.

W pralkach ładowanych od przodu możemy wyróżnić:

Zbiorniki rozbieralne, czyli takie, które dwie części łączy się przy pomocy śrub, klamer czy zatrzasków, wszelkie luzy kompensuje uszczelka pomiędzy nimi.

Zbiorniki klejone, czyli taki które łączy się na stałe poprzez zgrzanie. Wiele klientów złości się na tego typu rozwiązanie. Praktycznie zawsze kończy się na tym, że należy zakupić cały nowy zbiornik w przypadku uszkodzenia łożysk. Ceny zaczynają się od 600 zł wzwyż, w dodatku czasami na zbiorniki czeka się około 2-4 tygodni. Można jeszcze coś takiego zregenerować, ale najczęściej z marnym skutkiem, często tego typu usługa jest poniżej oczekiwań i jest okupiona nerwami i stresem czy z pralki zacznie się lać. Natomiast klienci zapominają o tym, że taka pralka jest tańsza w produkcji i można ją tanio kupić w sklepie w porównaniu do starszego rozwiązania. Czy warto naprawiać ? Jeżeli pralka jest droga lub bardzo młoda to tak. Wiem, że boli taki wydatek, ale lepsze to niż jeszcze większy wydatek na nową pralkę. Jak pralka podchodzi do 10 lat to rozsądniejszym wyborem jest zakupienie nowiuśkiej bialuśkiej praluni.

Wygląd, wymiary

Jeżeli chodzi o wymiary, to prosto grupując pralki możemy podzielić na:
Standardowe- wymiary 60×60 cm
Slim – Szerokość jest zawsze taka sama, ale z głębokością można zejść do 40 cm
malutkie tzn. karłowate. To najlżejsze pralki na rynku. Przede wszystkim są bardzo niziutkie
Wygląd jest kwestią gustu. Najbardziej pragmatyczne rozwiązania to 3 pokrętła na obroty, temperaturę oraz wybór programu.

Cena

Teraz możemy przejść jakich producentów kupować w danym rzędzie kwot. Przede wszystkim kupujemy marki, które kojarzymy i które są popularne w naszym kraju, czyli odpadają marki marketowe oraz takie jak daewoo czy panasonic.

Pralka do 1000 zł

W tym przypadku, z racji na duże ograniczenie, cieszymy się z faktu, że w takiej cenie można mieć urządzenie. Najlepiej wybrać popularną markę wtedy łatwo znaleźć do niej serwis czy części. Odstępstwem są marki pralek na B czyli Bosch i Beko w tej cenie tych marek dostajemy bardzo złej jakości sprzęt.
W takiej kwocie prawie wszystkie pralki mają spawany zbiornik. Wsad na poziomie 5 kg i obroty koło 100.
Wybierając mniejsze zło, warto wybrać Markę Indesit. W okolicach 800 zł możemy uzyskać najwięcej. Fakt pralki mają tylko zbiorniki klejone, aczkolwiek mają wsad na 7 kg, więc po prostu wrzucamy prania na 5 kg i pralka starczy na 10 lat.

W przedziale 1000-1500 zł

W tej cenie można bardziej pofolgować z zakupem pralki. W tej kwocie lepiej sobie darować mocne marki jak electrolux czy bosch- wykonuje się je bardzo budżetowo. Jak zdecydujemy się na pralkę Whirlpool, indesit ładowaną od przodu to bardziej z dolnego przedziału, ponieważ one wszystkie mają spawane zbiorniki, więc zbędne jest przepłacanie za nie. W tej cenie mamy wystarczający wachlarz możliwości, aby kupić pralkę z odpowiednim wsadem, programami itd. Moim zdaniem jest to przedział, w której jest najlepsza proporcja jakości prania, niezawodność do ceny urządzenia i każdy znajdzie coś dla siebie.

1500 zł i więcej

Od tej kwoty możemy wybierać ze wszystkich marek i mieć duże wymagania typu 12 kg wsadu 1600 obrotów i nowe technologie, które posiadają większe szanse na niezawodność, niż w mniejszej cenie. Od tej ceny można spełniać swoje wygórowane wymagania.

Na koniec życzę wszystkim czytelnikom, którzy szukają pralki, udanych zakupów oraz radosnego użytkowania. Przypominam o rozwadze w wyborze, ponieważ wiążemy się z pralką na przeszło 10 lat. Proszę się strzec dodatkowych ubezpieczeń na pralkę tzw. dodatkowej/przedłużonej gwarancji na pralkę. Ubezpieczenia te są stosunkowo drogie do tego co oferują. Lepiej zostawić to na późniejszą ewentualną naprawę, która zapewne będzie tańsza niż to ubezpieczenie. Jednak jeżeli się jednak zamartwiamy swoim pechem to korzystniej kupić sobie assistance na dom lub osobne ubezpieczenie jest 10 razy tańsze, a oferuje w praktyce to samo.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kupowanie urządzeń w sklepach typu RTV oraz AGD, to dla mnie spore wyzwanie. Nie jestem nigdy pewny, czy dobrze podejmuje decyzję. Zawsze jestem pełen wątpliwości. Jak mogę sobie pomóc podczas zakupów tego typu sklepach?

Dodaj komentarz

Zamknij menu